Magnety jsou každodenními pomocníky v domácnostech i v průmyslu. Používají se jako držáky a upínací prvky, separátory, sběrače spon a šroubků, máme také magnetická těsnění. Využívají se i v tiskařských válcích. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak se magnety vyrábí?
Výroba magnetů se samozřejmě liší podle typu magnetu. Každý z nich má specifický postup skládající se z několika postupných kroků. Pojďme se podívat na několik typů.

Výroba feritových magnetů
S feritovými magnety se v domácnosti setkáte nejčastěji, nejspíš je máte na lednici, používají se i v dětských hračkách nebo v kancelářích. Jsou to ty klasické černé magnety, cenově dostupné, nerezavějící a odolné vysokým teplotám. Mohou ale ztratit sílu, když je demagnetizujete (v silném magnetickém poli). Jak se takový magnet vyrábí?
Feritové magnety se vyrábí z oxidu železitého a uhličitanů barya či stroncia. Procesem, kterému se říká kalcinace, se vytváří hexaferit. Ten se namele na jemný prášek a za sucha či vlhka lisuje do požadovaného tvaru. Vylisovaný magnet se pak spéká při teplotách kolem 1250 °C. Až poté je magnetován.

Výroba neodymových magnetů
Neodymové magnety mívají obvykle lesklý kovový povrch, jsou až 10krát silnější než ty feritové, a tak se používají především v průmyslu. Ty se vyrábí pomocí procesu práškové metalurgie. Předslitiny (jednotlivé komponenty) se ve vakuu slijí, pak se z nich vyrobí jemný prášek, ten se smíchá a sintruje. Jelikož je výsledný materiál vysoce náchylný ke korozi, nanáší se ještě ochranná povrchová vrstva. Pro neodymové magnety se používá konkrétně galvanické pokovení.
Výroba magnetů je doménou společnosti ABC MAGNET, která poskytla všechny výše uvedené informace. Vyrábí magenty pro automobilový průmysl, lékařské přístroje, průtokoměry, elektrické generátory, elektromotory, radiolokátory, robotická pracoviště, letecké přístroje či audiotechniku.